دانلود پروژه نقش مجلس چهاردهم قانون گذاري

شنبه 11 شهريور 1396
8:25
ketabpich

تعداد صفحات:20
نوع فايل:word
فهرست مطالب:
مقدمه
افتتاح دوره چهاردم قانون گذاري
مقدمات آمادگي و رسميت مجلس
زندگي سيد محمد صادق طباطبايي
وقايع و قوانين مهم وضع شده در دوره چهاردم
فراكسيون هاي مجلس چهاردم
نقش مجلس در زمان جنگ
عدم تهديد دوره چهاردم و ابراز تمايل به قوام السلطنه
منابع

مقدمه:
مجلس چهاردهم قاعدتا نخستين تجربه ملت ايران بعد از دوره ديكتاتوري در يك انتخابات نسبتا آزاد بود و به دلايل فراوان و ازجمله:
حضور ارتش بيگانه در مملكت و استقرار حكومت نظامي و دخالت ارتش و دربار و سردمداران رژيم گذشته بر سياست عمومي مملكت و بالاخره عدم تشكل و در راس همه آن ها بي اطلاعي و بي سوادي اكثريت مردم از آزادي و مشروطيت امكان اينكه نمايندگي در مفهوم حقيقي آن از طرف مردم راهي مجلس شوند پيدا نشد و جز تني چند، بقيه از همان بافت و همان وكلاي دوره رضاشاهي و فئودال ها و سرمايه داران بودند ولي وجود همان چند نفري كه در طول حكومت رضاخان خانه نشين بودند و حالا وارد صحنه سياست مي شدند موجب تحولات و بيان مطالب و افشاگري هايي شد كه هم نشان دهنده حوادث و ماجراهاي گذشته و هم نمايان گر راهي بود كه ميرفت در آينده محور تحولات مملكت بر آن قرار گيرد. تنها فرقي كه اين مجلس با مجالس دوره ي رضاشاهي داشت اين بود كه:
در آن مجالس در اطاعت از اوامر ديكتاتور وحدت نظر و رايي بود ولي در مجلس چهاردهم چنان تشقت و تفرقه وجود داشت كه حتي در شرايط بسيار سخت و طاقت فرسا براي ملت كه نيروي بيگانه سراسر كشور را در اشغال داشت مجلسيان به جاي توجه به حال مردم سرگرم زد و خورد و تسويه حساب هاي گذشته و بند و بست براي آوردن و بردن كابينه ها در جهت تأمين منافع خويش بودند.
از مجموع 128 نماينده كه اين مجلس داشت عده كثيري براي اولين بار انتخاب شده بودند كه نمايندگان عضو حزب توده از آن مجلس بودند.
مجلس چهردهم بيشتر عمر خود را با تشنجات داخلي ناشي از اختلاف عقيده و عدم تجانس و همچنين تحريكات دولت هاي خارجي گذرانيد.
عمر مجلس چهاردهم در روز 21 اسفند سال 1324 به سر آمد و سيد محمد صادق طباطبايي در تمام دوران فترت (در مدت بين افتتاح مجلس چهاردهم و افتتاح مجلس پانزدهم) رياست اداري مجلس را به عهده داشت.



[ بازدید : 0 ] [ امتیاز : 3 ] [ امتیاز شما : ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به بهترین و سریعترین مرجع دانلود کارآموزی و پروژه و پایان نامه است. | قدرت گرفته از Blogroz.ir| طراح قالب Blogroz.ir
× بستن تبلیغات