دانلود پروژه مجمع تشخيص مصلحت نظام

شنبه 11 شهريور 1396
8:27
ketabpich

تعداد صفحات:25
نوع فايل:word
فهرست مطالب:
مقدمه و ضرورت تشكيل مجمع تشخيص مصلحت نظام
وظايف مجمع تشخيص مصلحت نظام
آيين نامه داخلي مجمع
فصل اول : كليات
فصل دوم : كميسيون هاي دائمي، كميسيون هاي خاص،چگونگي تشكيل و طرز كار
فصل سوم : شوراي مجمع، حد نصاب، چگونگي تشكيل جلسات و طرز كار
فصل چهارم : دبيرخانه مجمع
مقررات نظارت بر حسن اجراي سياست‎هاي كلي نظام
سياست هاي كلي نظام

مقدمه و ضرورت تشكيل مجمع تشخيص مصلحت نظام:
جمهوري اسلامي را ميتوان از جمله بديع‌ترين نظام‌هاي سياسي جهان معاصر خواند. اين نظام كه از سال 1358 پس از تصويب قانون اساسي براي نخستين بار فرآروي جامعه جهاني قرار گرفت از ويژگي هاي منحصر به فرد حقوقي و سياسي برخوردار است.
تركيب و تحقق دو عنصر اسلاميت و جمهوريت در قالب قوانين اجرايي از اصلي ترين ويژگي هاي اين نظام به شمار مي آيد.
تحقق جمهوريت از طريق تشكيل مجلس شوراي اسلامي با انتخاب مستقيم نمايندگان توسط مردم و به عنوان يكي از جلوه هاي حاكميت ملي باوظيفه قانون گذاري و تحكيم سنديت شرعي و قانون اساسي و تحقق اسلاميت در قوانين از طريق تشكيل نهاد شوراي نگهبان، تركيبي است كه در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران مصوب سال 1358 پيش بيني شده بود.
بديهي است در فرآيند نخستين سال هاي شكل‌گيري و تحقق نظامي نو با ويژگي هاي ياد شده، اختلاف نظر پيرامون منطبق‌ ساختن قوانين كشور با احكام شرع و قانون اساسي اجتناب‌ ناپذير نمايد.
از جمله مجلس شوراي اسلامي با ملاحظه ضرورت ها، لوايح و طرح هايي را به تصويب ميرساند كه بعضا وضعيت جديدي را پايه گذاري ميكرد، شوراي نگهبان نيز گرچه همين هدف ها را محترم ميشمرد ولي اين قبيل مصوبات را حسب وظايف قانوني خود خلاف شرع يا قانون اساسي تشخيص ميداد و وظيفه اي نيز براي مبنا قرار دادن احكام ثانويه و حكومتي، ضرورت ها و مصلحت ها نداشت.
در چنين مواقعي شوراي نگهبان به دليل نوع و شيوه قانون گذاري در كشور، الزام داشت نظرات خود را به مجلس شوراي اسلامي اعلام كند. (عودت مصوبه مجلس) تاكيد مجلس شوراي اسلامي بر مصوبه خود و عدم تامين نظر شوراي نگهبان شرايطي را به وجود مي آورد كه ضرورت ايجاد يك نهاد فصل الخطاب براي تشخيص مصلحت اجتناب ناپذير نشان ميداد.
[ بازدید : 0 ] [ امتیاز : 0 ] [ امتیاز شما : ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به بهترین و سریعترین مرجع دانلود کارآموزی و پروژه و پایان نامه است. | قدرت گرفته از Blogroz.ir| طراح قالب Blogroz.ir
× بستن تبلیغات